1957'den günümüze uzanan hikaye;

Kurucumuz Faik BİLGİLİ 1957 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde “FOTO ZÜMRÜT” isminde bir fotoğraf stüdyosu açar. Çalışmalarına devam ettiği esnada 1965 yılında başlayan elektrik kesintileri yüzünden İstanbul’a taşınma kararı alır ve Fatih semtinde ”FOTO FEZA” isminde yeni bir fotoğraf stüdyosu açar. Burada geçirdiği üç yılın sonunda Üsküdar’a taşınır ve stüdyonun ismini “FOTO ZÜMRÜT” olarak değiştirerek mesleğe devam eder.

Yine aynı yıllarda Faik Bilgili’nin kardeşleri olan; Hamdi Bilgili ve Emin Bilgili İstanbul’un Bahariye semtinde “Bilgili Biraderler” isimli Türkiye’nin en büyük ikinci renkli baskı laboratuvarını kurmuşlardır.

Faik Bilgili, mesleği “FOTO ZÜMRÜT” stüdyosunda dört yıl daha sürdürdükten sonra memleketi olan Çayeli’ye (Rize) döner ve 1972 yılında “UZAY FOTOĞRAFÇILIK” isimli yeni bir stüdyo açar. Çalışmalarına burada devam eden Faik Bilgili, yirmi bir yılın sonunda stüdyoyu oğlu Ahmet Bilgili’ye devreder ve istirahate çekilir.

Stüdyoyu devralan Ahmet Bilgili 1983-2016 yılları arasında mesleği devam ettirmiştir. Faik Bilgili ve Ahmet Bilgili’nin vefatı sonrasında stüdyo Faik Bilgili’nin torunları olan Murat Özmen ve Mert Özmen tarafından işletilmektedir.

Bugün üçüncü kuşağı gören “UZAY FOTOĞRAFÇILIK” 64 yıllık tecrübesiyle müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya devam etmektedir.